کاشمر دوم شد!
کاشمر دوم شد!

رئیس اداره هواشناسی شهرستان کاشمر گفت: رتبه دوم بارندگی در استان مربوط به کاشمر است.

علی اصغرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار آوای كاشمر افزود: تاکنون شاهد افزایش ۱۴ درصدی میانگین بارش باران در شهرستان‌های خلیل‌آباد و کاشمر طی سال زراعی جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته هستیم.

وی تصریح کرد: میانگین بارش شهرستان‌های کاشمر و خلیل‌آباد در سال زراعی جاری تا امروز ۳۰۳ میلی‌متر بوده است.

وی اظهار کرد: میانگین بارش در شهر کاشمر در فروردین‌ماه امسال ۱۴۲ میلی‌متر بود که در سال قبل شاهد بارش ۹۷ میلی‌متری بودیم که ۴۴ میلی‌متر بیشتر از فروردین سال قبل بارندگی داشتیم.

وی تصریح کرد: طی سال زراعی جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته به‌صورت تجمیعی نمودار ۴۴ میلی‌متر بارندگی بیشتر را نشان می‌دهد و نسبت به دوره بلندمدت ۸۴ درصد افزایش بارش داشته‌ایم.

رئیس اداره هواشناسی کاشمر خاطرنشان کرد: در حال حاضر متوسط بارش در استان ۲۵۵ میلی‌متر است که کاشمر و خلیل‌آباد ۴۸ میلی‌متر از متوسط استان بارش بیشتری داشته است که این بارش‌ها برای کشاورزان بسیار مفید است.

اصغرزاده تصریح کرد: کاشمر هم‌اکنون در رتبه دوم بارندگی در استان پس از تربت‌حیدریه قرار گرفته است.

وی تأکید کرد: متأسفانه از اول سال زراعی امسال ایستگاه ریوش در بخش کوهسرخ ۲۴۱ میلی‌متر بارش نشان می‌دهد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۸ درصد کاهش بارندگی داشته‌ایم و از ابتدای فروردین امسال در کوهسرخ ۱۴۱ میلی‌متر بارندگی را شاهد بودیم که در سال قبل ۱۶۰ میلی‌متر بوده و نشان از کاهش ۲۱ میلی‌متری بارندگی در کوهسرخ دارد.

اصغر زاده تصریح کرد: به‌طور کلی ایستگاه کوهسرخ در شرایط خوبی از لحاظ بارندگی قرار ندارد و این امر به خاطر عملکرد سیستم‌های بارشی جنوبی در فصل زراعی امسال بود که اثر کمتری در منطقه کوهسرخ دیده می‌شود.

وی اشاره کرد: با توجه به این بارندگی‌ها منطقه کوهسرخ در مدیریت مصرف آب باید برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشد.

  • منبع خبر : صدای خاوران