برای اولین بار در کشور همایش ملی روز جهانی پنبه در کاشمر برگزارمی‌شود
برای اولین بار در کشور همایش ملی روز جهانی پنبه در کاشمر برگزارمی‌شود

معاون برنامه‌ریزی وامورعمرانی فرمانداری کاشمر گفت: همایش ملی روز جهانی پنبه برای اولین بار در کشور در کاشمر برگزارمی‌شود.

مهدی نایه‌در جلسه هماهنگی و برنامه‌ریزی همایش ملی پنبه اظهارکرد: با پیگیری‌های صورت گرفته و با همت وزارت جهادکشاورزی، فولادترشیز معین اقتصادی شهرستان کاشمر، جهادکشاورزی و ایستگاه تحقیقات کشاورزی، منابع‌طبیعی استان و مرکز آموزش‌عالی کاشمر همایش روز جهانی پنبه برای اولین بار در کشور در کاشمر برگزار می‌شود.

وی اظهار کرد: شهرستان کاشمر از دیرباز به عنوان قطب تولید پنبه شناخته شده بوده و در حال حاضر پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های بالفعل و بالقوه‌ای در شهرستان وجود دارد که اگر مورد توجه قرار گیرند در زمینه ایجاد اشتغال و رونق تولید و اقتصاد منطقه موثر هستند.

نایه در شناسایی و احیا حلقه‌های مفقوده بازاررسانی محصول پنبه، ایجاد ارزش‌افزوده محصول پنبه و ترغیب و احیا کشت پنبه در بین کشاورزان درراستای تولید پنبه و پویایی اقتصاد این محصول را از اهداف اصلی برگزاری این همایش عنوان کرد و گفت: ایستگاه تحقیقات کشاورزی کاشمر در زمینه اصلاح ارقام پنبه تاکنون سه رقم پنبه معرفی کرده که رقم کاشمر از رقم‌های معروف پنبه درکشور شناخته شده است.

وی تصریح کرد: وجود کشت و صنعت انابد از بزرگترین تولیدکنندگان پنبه استان، کارخانه لنترگیری و کارخانه نساجی کاشمر از ظرفیت‌های بالفعل شهرستان و منطقه ترشیز در زمینه محصول پنبه به شمار می‌روند.

نایه‌در گفت: با توجه به افتتاح فاز دوم نساجی مدرس قطعا نیاز به پنبه از قبل بیشتر احساس می‌شود که نیاز است تا کشت این محصول استراتژیک در شهرستان و منطقه ترشیز بیش از پیش مورد توجه قرارگیرد.

معاون فرماندار کاشمر تاکید کرد: با توجه به وجود پتانسیلها و ظرفیتهای بالای منطقه برای اولین‌بار در کشور همایش پنبه همزمان با ۱۷ اکتبر روز جهانی پنبه در روز ۱۵مهرماه در کاشمر برگزار می‌شود.

  • منبع خبر : صدای خاوران