میراث فرهنگی به تنهایی توان نگهداری و حفاظت آثار تاریخی را ندارد
میراث فرهنگی به تنهایی توان نگهداری و حفاظت آثار تاریخی را ندارد

مدیر انجمن‎های میراث فرهنگی استان خراسان‌رضوی گفت: نگهداری و حفاظت آثار تاریخی به دلیل کمبود امکانات و نیروی انسانی، از توان میراث فرهنگی به تنهایی خارج است.

مهدی علیپور در جلسه توانمندی انجمن‎های میراث فرهنگی شهرستان خلیل‎آباد با اشاره به این‌که تاکنون در شهرستان خلیل‎آباد ۱۶۰ اثر تاریخی شناسایی و ۱۱ اثر نیز به ثبت رسیده است، بیان کرد: استفاده از ظرفیت‎های مردمی و واگذاری و سپردن برخی از امور به آنان به جد در دستور کار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قرار دارد.

وی اظهار کرد: برای رفع کمبودها سعی شده انجمن‎های میراث فرهنگی در روستاها تشکیل و از توان مردم برای نگهداری و حفاظت آثار تاریخی بهره گرفته شود.

وی افزود: اکنون ۱۰ هزار اثر تاریخی در استان خراسان‌رضوی داریم که یکی از وظایف انجمن‌های میراث فرهنگی کشور حفظ این آثار است.

علیپور بیان کرد: خلیل‎آباد اولین شهرستان در استان است که تمامی روستاهای آن واجد شرایط تشکیل انجمن‎های میراث فرهنگی هستند و فقط در دو روستای شهرستان این انجمن تشکیل نشده است.

وی ادامه داد: متاسفانه ۵۰ درصد صدمات وارده به آثار تاریخی ناشی از حفاری‏های غیرمجاز به دلیل عدم آگاهی و شناخت از اهمیت آثار و بناهای تاریخی است.

مدیر انجمن‎های میراث فرهنگی استان خراسان‌رضوی گفت: به رغم این‌که بر اساس آمار اعلام شده در استان سالیانه بالغ بر ۲۵ میلیون زائر و گردشگر وارد استان خراسان می‎شوند، اما تاکنون نتوانسته‎ایم به خوبی از این ظرفیت برای روستاها استفاده کنیم.

وی افزود: اکنون سهم اکثر روستاهای استان از درآمد ناشی از ورود گردشگران به استان صفر است و دلیل آن عدم برنامه‎ریزی در این حوزه است.

علیپور عنوان کرد: ناشناخته ماندن و عدم معرفی اماکن دیدنی روستاها باعث شده سهم خود را از ورود گردشگران به استان بگیریم.

وی بیان کرد: در حال حاضر سالیانه بالغ بر ۵ میلیون نفر بازدید کننده خارجی وارد استان خراسان‌رضوی می‎شوند و اولین خواسته‎شان این است که برای اقامت به مکان‌هایی به غیر از هتل و به روستاها و اقامتگاه‎های بوم‎گردی برده شوند.

وی بیان کرد: بر اساس بخشنامه جدید به کسانی که مالیات پرداخت می‎کنند این مجوز داده شده تا مالیات خود را در حوزه میراث فرهنگی هزینه کنند.

  • منبع خبر : صدای خاوران